Prowadnice kulkowe

Prowadnice kulkowe stanowią funkcjonalne wyposażenie i element wykończeniowy mebli systemowych, jak i wszelkiego rodzaju tradycyjnego wyposażenia meblowego. Okucia tego rodzaju odpowiadają za płynne wysuwanie i zamykanie szuflad. Ich wytrzymałość przyczynia się do większej ładowności i stabilności. Udźwig prowadnic kulkowych może wynosić nawet 45 kilogramów na jedną parę, co przekłada się na możliwość przechowywania w szufladach również cięższych przedmiotów.

Duży wybór długości prowadnic o konstrukcji kulkowej umożliwia ich zamontowanie w zarówno płytszych, jak i głębszych szufladach.

Konstrukcja prowadnic kulkowych

Prowadnice kulkowe wzięły swoją nazwę od konstrukcji, na jakiej się opierają i są niekiedy określane także mianem łożyskowych. Wszystko przez zastosowanie kulkowego łożyska, łączącego korpusy szyny. Jest ono wykonane ze stali, co przekłada się na wspomniany już znacznie większy udźwig, wysoki komfort użytkowania i trwałość. Modele są na tyle sztywne, że bardzo rzadko się psują i nie wymagają przeprowadzenia specjalistycznych konserwacji poszczególnych elementów.

Stabilna konstrukcja prowadnic łożyskowych sprawia, że pracują w sposób powtarzalny. Nawet w przypadku nieprawidłowego użytkowania nie powinny ulegać uszkodzeniom. Elementy metalowe zapewniają pełen wysuw, dzięki czemu dostanie się do wnętrza szafek jest łatwiejsze i bezpieczniejsze – co z pewnością docenią właściciele spiżarni czy nowoczesnych, funkcjonalnych kuchni.

Rodzaje prowadnic łożyskowych

Prowadnice łożyskowe można podzielić również według dodatkowych funkcji ułatwiających otwieranie czy zamykanie szuflad. W ten sposób wyróżnia się: prowadnice kulkowe z pełnym wysuwem – umożliwiającym niemal całkowite wysunięcie szuflady, co jest niezwykle przydatne w przypadku wąskich i płytkich mebli; zastosowana blokada zapobiega wypadnięciu szuflady z wnęki, co stanowi dodatkowy element zabezpieczający; prowadnice kulkowe z cichym domykiem – czyli ze swego rodzaju spowalniaczem ruchu szuflady; specjalny, amortyzujący mechanizm tuż przed domknięciem znacznie ogranicza prędkość wsuwania, przez co szuflada posiada tzw. cichy domyk.

W ofercie E-REJS znajdują się zarówno prowadnice pierwsze, posiadające dodatkową opcję dociągu, jak i drugie.


Trwałe, najwyższej jakości materiały przyczyniają się do ładowności rzędu 45 kg. Łatwość montażu i demontażu nie ingeruje znacząco w zabudowę, przez co system wyróżnia się minimalistycznym designem i najwyższej jakości funkcjonalnością.

Montaż prowadnic kulkowych w meblach przeznaczonych do przechowywania typowo ciężkich przedmiotów jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Zastosowane w szynach dodatkowe funkcje, umożliwiające swobodne i wygodne wysuwanie i wsuwanie szuflad, a także wysoka trwałość stawiają ten rodzaj wyposażenia w czołówce elementów wykończeniowych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy E-REJS, a w przypadku pytań – do kontaktowania się i zadawania pytań.

© 2022 Rejs Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone